» » نمای چوب

نمای چوب

–                نمای چوب :
نمای چوب ( چوب نما ) علاوه بر القای حس گرمی چوب ، زمینه تحقق مفهوم توسعه و طراحی پایدار را فراهم می آورد . نمای چوب ( چوب نما ) که الهام گرفته از محیط طبیعی است در برآورده کردن نیازهای روحی و جسمی ساکنان ( که از اصول معماری پایدار است ) ، بسیار موثر می باشد .
تمایل به بکارگیری متریال چوب در ساخت و ساز ( فضای داخلی و نمای ساختمان ) همواره مورد توجه بوده است . نمای چوب ( چوب نما ) به دلایل مختلفی مانند طبیعی بودن ، زیبایی نمای چوب ( چوب نما ) و... برای طراحان ومعماران حائز اهمیت بوده است . با توجه به تکنولوژی به کار رفته در پنل های HPL ( اچ پی ال ) امروزه استفاده از چوب به عنوان نمای ( چوب ) ساختمان در اقلیم های گوناگون میسر شده است .
همانطور که پیش تر اشاره شد به علت زیبایی بصری نمای چوب ( چوب نما ) ، استفاده از چوب در نمای ساختمان چه به صورت خالص و چه بصورت تلفیق شده با سرامیک یا سنگ یا ... ، مخصوصا سنگ تراورتن کرم بسیار متداول است .
–       چرا نمای ( چوب ) HPL ( اچ پی ال ) ؟
·        پنل های HPL ( اچ پی ال ) دارای لایه های مختلفی هستند که لایه ای از آن از جنس چوب طبیعی است ، پنل های HPL ( اچ پی ال ) قابلیت پوشش سطح بزرگتری از نما با چوب را نسبت به ترمو وود و سایر متریال های چوب نما دارد .
·        ورق های HPL ( اچ پی ال ) به علت دارا بودن گستره وسیعی از رنگ و بافت به خصوص بافت چوب شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهد .


 


 
 
·        ورق های HPL ( اچ پی ال ) به کار رفته در نمای چوب ( چوب نما ) نیاز به رنگ ( بعد از گذشت زمان ) و نگهداری ندارد ، بر خلاف سایر متریال های نمای چوب ( چوب نما ) که پس از 1 یا 2 سال تغییر رنگ می دهند و نیاز به رنگ مجدد دارند .
·        مقاومت مکانیکی ورق های HPL ( اچ پی ال ) به کار رفته در نمای چوب ( چوب نما ) یا طرح های دیگر در هیچ یک از محصولات جایگزین مانند کامپوزیت ، چوب ترمو وود و سرامیک نما به این میزان وجود ندارد .
·        تنها HPL ( اچ پی ال ) دارای لایه محافظ قبل از نصب در نما ( چوب یا ....) است .
·        ورق های HPL ( اچ پی ال ) به کار رفته در نمای چوب ( چوب نما ) شامل رده بندی حریق B-S1D0/EGF  وEN 13501-1 می باشد ، در برابر آتش سوزی مقاوم است، شعله ور نمی شود، کند سوز می باشد و ذوب نمی گردد و منفجر نمی شود ولی چوب نمای ترمو وود در مقابل آتش سوزی آنچنان مقاوم نیست ، ترمو وودها در کلاس D از نظر مقاومت در برابر آتش قرار دارند .
·        ورق های HPL ( اچ پی ال ) بر خلاف نماهای چوب دیگر در برابر اشعه uv خورشید تغییر رنگ و فرم نمی دهد ، در صورتی که اگر نمای چوب ( چوب نما ) ترمو وود بدون هیچ پوششی رها شود ، در مدت کوتاهی خاکستری رنگ می شود ( به دلیل اشعه فرابنفش ) .
·        پنل HPL ( اچ پی ال ) مورد استفاده در نمای چوب ( چوب نما ) در برابر رطوبت مقاومت بیشتری نسبت به نمای چوب ترمو وود دارد .
·        به علت ویژگی های پنل HPL ( اچ پی ال ) امکان به کارگیری آن در فضای باز ، محیط های مرطوب مانند استخر ،  نمای چوبی ( چوب نمای ) ساختمان و در ساخت و تولید مبلمان فضای باز وجود دارد .
·        نصب ورق HPL ( اچ پی ال ) آسان و سریع بوده ، نمای چوب ( چوب نما ) یا نمای HPL ( اچ پی ال ) با طرح و رنگ های مختلف دیگر در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی دهد ، وزن آنها بسیار سبک بوده و به آسانی قابل شستشو هستند. با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می توان گفت ورق هایHPL  ( اچ پی ال ) با روکش چوب یا روکش های متنوع دیگر گزینه مناسبی برای طراحی نما ( چوب ) می باشد .
 
نمای HPL  ( اچ پی ال ) با سیستم نمای خشک نصب می گردد ، که به صورت خشک و بدون ملات است و به دیواره ضد باران مشهور است .
–    نمای خشک چیست ؟
به نمایی گفته می شود که از دوغاب و ملات سیمانی در نصب آن استفاده نشده باشد .
–    اجزای سیستم نمای خشک :
سیستم های نمای ( چوب ) خشک شامل اجزای زیر می باشد :
·        عایق حرارتی :
عایق حرارتی با اتصال مکانیکی یا چسب به زیر سازی محکم می شود .
·        چهارچوب نگهدارنده :
این چهارچوب می تواند از آلومینیوم ، فولاد یا چوب اشباع شده ساخته شود . فواصل و اندازه ها و نوع اتصالات به گونه ای طراحی می شود که در برابر عوامل مخرب مقاوم باشد .
·        فضای خالی تهویه :
در سیستم های نمای (چوب) خشک برای جلوگیری از ورود نم یا رطوبت به داخل ساختمان ، یک فضای خالی بین نما (چوب) وعایق ایجاد می کنند .
·        نمای (چوب) خشک و اتصالات :
از جمله مصالحی که می توان در نمای ( چوب ) خشک از آن استفاده کرد ، صفحات رزین اشباع شده یا همان پنل HPL است که گستره وسیعی از رنگ و بافت حتی بافت چوب را دارا می باشد . نمای ( چوب ) خشک را می توان با اتصالات آزاد اجرا کرد .
–       مراحل اجرای یک سیستم نمای ( چوب ) خشک :
·        قوطی با ابعاد متناسب با نمای ( چوب ) خشک مورد استفاده که در امتداد یکدیگر بر روی دیوار ساختمان نصب می گردد .
·        نصب صفحه ی عایق بر روی دیوار ساختمان .
·        پروفیل های حامل عمودی که با استفاده از میخ یا پرچ به قوطی متصل می گردد .
·        نمای ( چوب ) خشک مورد استفاده بنا به نوع اتصال با بدنه ساختمان اتصال می یابد .
اجرای سیستم نمای خشک به دلیل عدم استفاده از ملات ، در قسمت های مرتفع ساختمان بسیار سریع تر وآسان تر از سایر نماها می باشد ، همچنین در این سیستم مراقبت های دوره ای به خصوص در ساخنمان های مرتفع وجود دارد .
 

مقالات چوب نما و hpl

دو پروژه در دست انجام از سرامیک و HPL(اچ پی ال):

دو پروژه در دست انجام از سرامیک و HPL(اچ پی ال):

قابل استفاده بودن HPL(اچ پی ال) در قوس

قابل استفاده بودن HPL(اچ پی ال) در قوس

اتمام نمای پروژه بانک کشاورزی کردستان

اتمام نمای پروژه بانک کشاورزی کردستان

نمای پروژه اطلس ایرانیان

نمای پروژه اطلس ایرانیان

اتمام نمای پروژه نیلوفر

اتمام نمای پروژه نیلوفر

استقبال از HPL (اچ پی ال) طرح چوب در کرمان

استقبال از HPL (اچ پی ال) طرح چوب در کرمان

شروع پروژه ایرانیان اطلس

شروع پروژه ایرانیان اطلس

پکیج نمونه کار و محصولات

پکیج نمونه کار و محصولات

HPL(اچ پی ال) با طرح چوب

HPL(اچ پی ال) با طرح چوب

اتمام سه نمای پروژه اداری تجاری رویال سعادت آباد

اتمام سه نمای پروژه اداری تجاری رویال سعادت آباد